Adunarea Generală ANCR

Urmăriți-ne pe Facebook

Newsletter ANCR

 Programul Stagiunii Corale „Paul Constantinescu”

Suntem afiliați la

FESTIVALUL DE MUZICĂ RELIGIOASĂ “BUNA VESTIRE” Ediţia V, 25 martie 2017, Bucureşti

Program

Ora 12:00

  • Corul de copii “MELORITM” al Palatului Naţional al Copiilor -dirijor prof. dr. Elena Maria Nicolai 
  •  Cu noi este Dumnezeu – prelucrare şi armonizare  Ioan Brie
  •  Doamne al puterilor – Nicolae Lungu
  •  Tatăl nostru –  Ciprian Porumbescu
  •  Ridica-voi ochii mei la ceruri
  •  Rugăciune către Îngerul Păzitor –  Virgil Popescu

Ora 12:15

  • Corul de copii SUNETUL MUZICII” al Asociaţiei Cultural Artistice Sunetul Muzicii – dirijor Cristina Manoliu Săvulescu
  • Pentru Tine Doamne –  Chiril Popescu
  • Ochiul lui Dumnezeu –  Dumitru Georgescu Kiriac
  • Mântuitoare patimi – Dumi Dumitrache
  • Scrisoare pentru Dumnezeu – comp. si textier Viorela Filip, solist Iorgu Luca Adrian

Ora 12:30

  • Corul de copii CARMINA” al Palatului Naţional al Copiilor – dirijor Ştefania Istrate
    • Ridica-voi ochii mei la ceruri
    • Kumbaya
    • Happy day

Ora 12:40

  • Corala “RUBATO” - dirijor Andrei Stănculescu
  • Ubi Caritas – Ola Gjeilo
  • Tatăl nostru – Felicia Donceau
  • Alleluia – Michal Zielinski

Ora 12:55

  • Corul de copii şi tineret SYMBOL” – reprezentant al Asociaţiei Corale Symbol -  dirijor Jean Lupu şi Luminiţa Guţanu Stoian
  • Litanie – Ștefan Andronic
  • Iubi-te-voi, Doamne – Nicolae Lungu
  • Cât de mărit  - Dimitrie Bortneansky
  • De Tine se bucură – Nicolae Lungu
  • Molitva – Tsvetan Denev

ORA 13:10 – 14:00  - PAUZĂ

Ora 14:00

  • Corul  “VOX MEDICALIS” al Asociației „Vox Medicalis” pentru Excelență în Artă și Medicină – dirijor Dr. Tudor Ionescu
  • Pripeala – Filotei Monahul, solist Ioan Orheian
  • De frum' seţea fecioriei Tale – Paul Constantinescu, solistă Mioara Buhălţeanu
  • Heruvic – Ion Popescu-Runcu
  • Benedictus din Missa Brevis – Jacob De Haan

Ora 14:20

  • Corul de Copii RADIO -  al Societăţii Române de Radiodifuziune - dirijor Voicu Popescu 
  • Cantate Domino – Rupert Lang
  • Bogoroditse Devo – tropar Ucraina
  • Doamne, auzi glasul meu – Nicolae Lungu
  • Nigra sum – Pablo Casals

Ora 14:40

  • Corala  “NICOLAE OANCEA” -  a Casei Corpului Didactic Bucureşti - dirijor Petre Ștefănescu
  • Ehre sei dir, Christe – Heinrich Schűtz
  • Bogaţii au sărăcit (chinonic) – Ioan D. Chirescu
  • Axion – Piotr Ilici Ceaikovski
  • Tatăl nostru – Petre Ștefănescu
  • Heruvic – Gheorghe Bazavan

ORA 15:00

  •  SOLEMNIS CHOIR” – al Asociaţiei Naţionale Corale din România - dirijor Florentina-Nicoleta Brescanu
  • Rugăciune – Constantin Drăguşin
  • Tatăl nostru – Radu Mihalache
  • Amazing Grace – traditional
  • Wade in the water - traditional
  • Hosana, Hosana – Joseph M Martin
  • Tschotscholoza – Traditional South African adapted for SATB by Jeffrey L.  Ames

Ora 15:25

  • Corul academic DIVINA ARMONIE” – al Fundaţiei Cavalerii Daciei club Unesco - dirijor prof. Cristian Marius Firca
  • Tatăl Nostru – Ludwig Niedermayer, solo mezzo-soprana Cosmina Stancu
  • Pre Tine Te lăudăm – Gavriil Musicescu
  • De Tine se bucură – Nicolae Lungu
  • Doamne, auzi glasul meu – Nicolae Lungu, solo mezzo-soprana Antoaneta Bucur
  • Doamne al puterilor – Nicu Moldoveanu
  • Rugăciune – Ioan D. Chirescu
  • Acestea zice Domnul – Sabin Dragoi, solo baritonul Dominic Cristea
  • Cămara Ta  - Nicolae Lungu
  • Stihira a-II-a – Nicolae Lungu
  • Iubi-Te-voi Doamne – Ioan D.Chirescu, solo baritonul Dominic Cristea
  • Oratoriul – Gheorghe Mandicevschi
  • Privegheaţi şi vă rugaţi – Gheorghe Popescu – Brăneşti, solo soprana Elena Dinca Velica
  • Priviţi Golgota – Friederich Silcher
  • Rugăciune – Etienne Mehul